• OMX Baltic0,39%261,65
  • OMX Riga−1,07%871,51
  • OMX Tallinn0,02%1 684,32
  • OMX Vilnius0,4%1 010,17
  • S&P 5000,4%5 745,37
  • DOW 300,62%42 175,11
  • Nasdaq 0,6%18 190,29
  • FTSE 1000,4%8 318,03
  • Nikkei 2252,32%39 829,56
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,9
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%103,64
  • OMX Baltic0,39%261,65
  • OMX Riga−1,07%871,51
  • OMX Tallinn0,02%1 684,32
  • OMX Vilnius0,4%1 010,17
  • S&P 5000,4%5 745,37
  • DOW 300,62%42 175,11
  • Nasdaq 0,6%18 190,29
  • FTSE 1000,4%8 318,03
  • Nikkei 2252,32%39 829,56
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,9
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%103,64
  • 03.02.15, 07:30
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Üks päev seaduse täitmiseks

Jaanuarist kehtima hakanud uut deklaratsiooni vormi saab maksuametile esitama hakata hiljemalt üks päev enne tähtaega.
Maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi loodab, et TSDsid saab esitama hakata juba sel nädalal.
  • Maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi loodab, et TSDsid saab esitama hakata juba sel nädalal. Foto: Andras Kralla
„Oleme maksumaksjatele andnud teada, et tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni (TSD) esitamine on võimalik hiljemalt 9. veebruarist, kui uued süsteemid on täielikult juurutatud. Tõenäoliselt saab TSDd esitama hakata aga juba hiljemalt 6. veebruarist,“ ütles maksuameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi. Kuna TSD esitamise tähtaeg on 10. veebruar, jääb ettevõtteil aega vaid paar päeva, et deklaratsioon õigeks ajaks maksuametile edastada, kui just ei otsustata nädalavahetusel sellega tegeleda.
Maksuamet olnud ennegi ajahädas
Kõige rohkem puudutab see olukord raamatupidajaid, kes peavad mõne päeva jooksul jõudma nii uue vormiga tutvuda kui ka selle korrektselt esitada. Võru Tarbijate Ühistu finantsjuht Eve Onno rääkis, et temal on juba varemgi olnud ebameeldivusi deklaratsiooni esitamisel, sest see võtab palju aega, kuna ettevõttes on üle 200 töötaja.
Mis on mis
TSD ehk tulu- ja sotsiaalmaksudeklaratsioon
Tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ja töötuskindlustusmakse deklaratsioon, mis tuleb esitada maksuametile iga kuu 10. kuupäevaks.
2015. aastast hakkas kehtima TSD uus vorm, mille aluseks on tulumaksuseaduse muudatused.
Esimesel uuel vormil deklareeritakse 2015. aasta jaanuaris tehtud väljamaksed.
Suurimad muudatused seni kehtiva vormiga on lisadel 1 ja 2, kus maksusummasid hakkab maksumaksja asemel arvutama maksu- ja tolliamet. Seetõttu lisanduvad deklaratsioonile mitmed väljamakseliigid ning kord väljamakstud summade tagastamise/tasaarvestamise deklareerimine hakkab toimuma eraldi tabelis.
Allikas: maksu- ja tolliamet
„Kui ma esitan deklaratsiooni, siis maksu- ja tolliamet paneb mind alati ootele, kuna mahud on suured ja ta ei suuda korraga deklaratsiooni niimoodi töödelda, et saaksin selle ka kohe ära esitada. See on olnud siiani ebameeldivam pool deklaratsiooni esitamisel, et kui hommikul midagi juhtub, võib teinekord esitamine hiljaks jääda või peab seda tegema peale tööpäeva,“ kirjeldas Onno.
Paljudele ettevõtteile raamatupidamisteenust pakkuv raamatupidaja Virge Haiba tõdes, et siin on kiirustamise märke, kuid see ei ole esimene kord, kui maksuamet ei saa parajaks ajaks oma süsteeme valmis. „Viimase käibemaksudeklaratsiooniga oli sama asi, et ei saanud enne esitada, kui vahetult enne 20ndat (iga kuu 20. kuupäev on tähtaeg – toim), aga siis tuli maksuametist teade, sest jälle nemad ei jõudnud valmis. Aga eks see on nendele ka suur IT koormus,“ kõneles Haiba.
Süsteemi vastupidavus kahtluse all
Kambja Hoiu-Laenuühistu juhatuse liige ja raamatupidaja Linda Sossi avaldas lootust, et kui võimalus deklaratsiooni esitada jääbki viimasele minutile, siis maksuamet pikendab seda aega, mis on tema enda tegevuse pärast kaotsi läinud. Küll aga märkis Sossi, et kui jääbki ainult üks päev esitamiseks, võib see maksuameti süsteemid ummistada.
Sama ohtu näeb ka Onno, kes küsis retooriliselt, kas maksu- ja tolliameti süsteemid suudavad koormusele vastu pidada ja kõik saavad deklaratsioonid õigeks ajaks esitatud. „Meie oleme suurem süsteem, kes alati ongi edastanud üks päev varem ja just sellepärast, et maksuamet paneb meid n-ö ootele, enne kui ta meie maksudeklaratsiooni läbi suudab töödelda,“ ütles Onno. Ta märkis, et väiksemad firmad tavaliselt teevadki TSD ära kuu esimestel päevadel, suurematel aga läheb kauem aega ja need esitavadki tavaliselt 7.-9. kuupäeval.
Kuigi raamatupidajad pelgavad ülekoormust, ei näe maksuamet riski oma süsteemidele. „Senine statistika näitab, et enamik TSDsid esitatakse viimasel kahel päeval,“ märkis Liivamägi.
Maksuameti saadetud tabelist, kus on toodud eelmise aasta 11 kuu keskmine TSD esitamise kuupäevade kohta, selgub tõepoolest, et kõige aktiivsemad päevad on 9. ja 10. kuupäev. Teisalt näitavad numbrid, et kuu esimese kaheksa päeva jooksul esitati rohkem deklaratsioone, kui järgneval kahel päeval kokku. Ligikaudu 47 500 deklaratsiooni laekus kuu esimestel päevadel, tähtajal ja päev enne tähtaega edastati neid umbes 45 600. Seega, kui võimalus oleks, hakkaks osa ettevõtteid oma aruandeid juba maksuametile saatma.
Kõik ei ole uut vormi näinud
Jaanuari kohta käiva TSD esitamisel võib ilmselt kõige aeganõudvamaks osutuda sellega tutvumine. 1. jaanuarist kehtima hakanud uus vorm on raamatupidajate sõnul palju põhjalikum ning sinna on tehtud olulisi muutusi, mis nõuavad harjumist. Kuigi majandustarkvara arendajad on Liivamägi sõnul saanud detsembrist e-maksuameti koolituskeskkonnas testida TSD uue vormi esitamist, ei ole kõik raamatupidajad lõpliku vormiga veel tutvunud.
„Ma ootan põnevusega, mis seal on ja kuidas see hakkab toimima,“ ütles Sossi, kelle sõnul ei ole keegi saanud testida seda versiooni deklaratsioonist, mis lõpuks käiku läheb, sest maksuamet pidi veel eelmisel nädalal tegema viimaseid muudatusi.
Kommentaar
Riik korjab palju informatsiooni Eve Onno, Võru Tarbijate Ühistu finantsjuht
Järjest enam tahetakse saada informatsiooni ettevõttes toimuva kohta, mis ühtpidi on väga tore, kui selle põhjalt saab teha mingisuguseid otsuseid. Küll aga natukene võib-olla häirib see pool, et mitte ainult TSDde esitamisega, vaid üleüldse korjab riik väga palju inimeste kohta informatsiooni. Tekib kohati olukord, et kõik on täiesti kontrolli all.
Aastakümneid raamatupidamisega tegelenud Sossi aga ärevuseks põhjust ei näe, sest on enda sõnul alati muudatustega toime tulnud. „Enne Eesti Vabariiki sai tehtud igasuguseid raamatupidamislikke aruandeid, nii et igast olukorrast olen väljapääsu leidnud ja üle mõistuse asju igatahes ei ole,“ lausus ta.
Kuigi Onno on raamatupidajate kogu kaudu algusest peale TSD vormi muudatustega kokku puutunud, siis üksikasjalikku infot sellest, milline see lõpuks välja näeb, tal ei ole. Samas pidas ta meeldivaks seda, et maksu- ja tolliameti lehel on olemas videokoolitus, mille abil saab uue vormiga tutvuda.
Puudustega arvestati
Haiba juhtis raamatupidajate kogus seda komisjoni, mis tegeles TSDga, mistõttu on ta uue vormiga üsna hästi kursis. Ta kiitis, et maksuamet on arvesse võtnud paljusid puudusi, millele raamatupidajad tähelepanu juhtisid. „Eks ta on alguses kindlasti raske, aga harjub ära,“ märkis Haiba, kelle sõnul on olulisem muutus see, et uus vorm on palju üksikasjalikum ja keerulisem kui varem.
„Ma arvan, et ta on esialgu nii keeruline, et sellega tuleb ikkagi harjuda. Kui ei ole oma programmifirma tuge, siis võib olla alguses üllatusi. Võib-olla nendel, kes käsitsi teevad, võib ka üllatusi olla, aga iga uue asjaga on nii. Ta on hästi suur ja esialgu hästi harjumatu, kindlasti on alguses pusimist,“ rääkis Haiba.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 26.09.24, 14:37
Eestlased ei ole altid oma raha pealt intressi teenima
Eesti hoiustajad on Läti ja Leedu omadest tagasihoidlikumad. Kui meil on keskmine hoiuse suurus 8000 eurot, siis Leedus on see summa 12 000 ja Lätis 20 000 eurot, kommenteerisid Bigbank Eesti äriüksuse juht Jonna Pechter ja äripanganduse juht Aimar Roosalu raha kogumise mustrit.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele